Algas 2022. aasta haugipüügi hooaeg

Haug

1. mai on kalameestele aasta üks tähtsamaid kuupäevi, sest sellega lõppeb haugi püügikeeld ja algab haugipüügi hooaeg. Üleüldse see tähendab, et kalameeste hordid siirduvad oma lemmik veesilmade juurde, et esimesed havid kaldale tuua ja avada sellega kalastushooaeg. 

Haugi püügikeeld algab Eestis juba 1. märtsil, kui on keelatud haugi püüda meres, Peipsi, Lämmi ja Pihkva järves. Haugi püügikeeld laieneb 1. aprillil kõikidele Eesti veekogudele ning lõppeb 30. aprilli keskööl. Olgu mainitud, et Lämmi, Peipsi ja Pihkva järvel lõppeb keeld alles 5. mai keskööl.

Nüüd on keelud ja käsud läbi ning kalamehed saavad taaskord oma lemmikkala järgi minna. Seda fakti kinnitab ka keskkonnaamet, kes 2021. aasta märtsis oma sotsiaalmeedia lehel kirjutas, et harrastajate enim püütud kalaliigiks oli haug, mida harrastajad püüdsid kokku 656 tonni. Sellele järgnesid ahven (540 tonni), särg ja latikas.

Ühtlasi haug on Eesti sisevetest kõige laiema levikuga kalaliik. Teda leidub 92% uuritud järvedes ja 67% vooluveekogudes. Siis pole ime, et tegu on ühe kalameeste lemmikkalaga ja ühtlasi kõige püütuma kalaga Eestis.

Kõikidele haugipüüdjatele head kalaõnne ning kindlasti pidada kinni alamõõtudest. Siinkohal on paslik tuletada meelde, et haugi alammõõt kõikides veekogudes on 45cm. Seda mõõdetuna siis haugi ninamiku tipust kuni sabauime lõpuni ehk kõige kaugema punktini välja. Loe täpsemalt alammõõtudest ja mõõtmisest.