Kas kalad näevad värve ja õngenööri? Mis värvi ja millist õngenööri valida?

Kas kalad näevad õngenöör? Mis värvi tamiili, jõhvi või nööri valida?

Kui olete algaja ja avastasite alles hiljuti kalapüügimaailma, olete ilmselt märganud, et õngenööre on saadaval erinevat tüüpi, erineva suurusega ja mis veelgi olulisem – värvides.

Kuigi õngenööri tüüp ja tugevus on loogilised, võib värv olla pisut segane. Olete ilmselt mõelnud, kas kalad näevad värve ja kui näevad, siis mis värvi ja millist tamiili, jõhvi ja nööri peaksin kasutama?

Õngenööri värv tuleks valida vastavalt veekogu veevärvile ja – selgusele. Mõned värvid, nagu roheline tamiil, jõhv või nöör, on kasutatav paljudel juhtudel, samas kui teised värvid sobivad vaid mõne konkreetse veekogu ja kalapüügi korral.

Sellele kõigele ja mõnedele levinumad küsimustele saate vastuse lähemalt järgmistes peatükkides:

  1. Kas kalad näevad värve ka õngenööri?
  2. Kas õngenööri värv on oluline?
  3. Mis värvi õngenööri peaksin kasutama?
    1. Kollane õngenöör – häguse vee jaoks
    2. Roheline õngenöör – universaalsemaid õngenööre värve
    3. Läbipaistev õngenöör – selge vee jaoks
    4. Sinine õngenöör – merevesi
  4. Muud tegurid, mida õngenööri valimisel arvestada
    1. Õngenööri tüüp
    2. Olemasolev varustus
    3. Õngenööri omadused
    4. Püügikoht
  5. Kokkuvõte

Kas kalad näevad värve ja õngenööri?


Õngenööri värvile kui ja jämedusele mõeldes küsivad paljud õngitsejad, kas kalad seda ka tegelikult näevad ja kas üleüldse kalad näevad värve ning värvivalikul on mingi tähtsus? Lihtne vastus on, et jah, kalad näevad värve ja õngenööri, aga keerulisem vastus, et see oleneb veekogu veevärvist, läbipaistvusest, kalaliigist, sügavusest, õngenööritüübist jne.

Esiteks on kolm peamist õngenööri tüüpi, need on monofiil (tamiil, jõhv), nöör ja fluorocarbon. Neil kõigil on teatud eelised ja puudused ning erinev eesmärk.

Nähtavuse osas on enamasti juhtival kohal fluorocarbon. Vaatamata sellele, et nöör on peenikesem, on see siiski kaladele nähtavav ja seega teisele kohale jääb üldiselt võttes monofiil ning kolmandale alles nöör.

Aga see ei ole lõplik tõde, sest kõik oleneb veekogust ja värvist. Kui valitud õngenööri värv, olgu selleks flurocarbon, nöör või monofiil, on vale, siis näevad kalad seda veelgi paremini ja valesti valitud õngenööri värv võib ka vähem ettevaatlikumad kalad kergesti eemale peletada.

Lisaks värvi ja õngenööri tüübi valikult tuleks pidada meeles, et kalad ei taju kujundeid ja värve samamoodi nagu inimesed ning erinevatel kalaliikidel on erinev nägemine.


Kas õngenööri värv on oluline?


Nagu juba mainitud, näevad kalad õngenööri. Nii et jah, õngenööri värv on tõesti oluline.

Samuti peate arvestama, kuidas teatud värv näeb välja vee all, mitte maapinnal. Niisiis, alustame peaaegu nähtamatu õngenööri tüübiga, fluorocarbon.

Fluorocarbonist õngenöör, eriti selges vees, on peaaegu nähtamatu. Sellel on valguse peegeldusomadused, mis on väga sarnased vee valguse peegeldusomadustega. See tüüp sobib suurepäraselt kaladele, kes on kergesti hirmutavad ja kahtlustavad.

Kalapoodidest võib leida peale läbipaistva ka punast ja roosat fluorocarbonit ja see võib esmapilgul tunduda uskumatuna, et sel juhul fluorocarbon on nähtamatud. Tegelikult sügavamas vees, kuhu teatud päikesevalguse lainepikkused ei jõua, kaovad roosa ja punane värv esimesena, muutudes nähtamatuks. Seetõttu punane ja roosa fluorocarbon on sobilik kalastamiseks sügavas vees ning läbipaistvat fluorocarbonit kristallselges ja väga läbipaistvas vees.

Peale fluorocarboni on samu värve saadaval ka monofiil tamiilina ja nöörina ning tavaliselt õngenöörid ongi saadaval kollase, punase, sinise, rohelise värvina ning läbipaistvana. Kõik need värvid paistavad erineval sügavusel ja vee eri värvides erinevalt. Järgmises peatükis selgitatakse, kuidas valida teatud olukorra jaoks täiuslikku värvi õngenöör.

Kui küsisite endalt, kas õngenööri värv on oluline, saite nüüd esimese ja olulise vastuse.


Mis värvi õngenööri peaksin kasutama?


Niisiis, milline on parim õngenööri värv? Kahjuks pole lihtsat vastust ja igal tõsisel õngitsejal peaks olema mitu erinevad õngenööri, mille vahel valida ja seda vastavalt olukorrale. Niisiis, alustame levinud värvide ja nende kasutusviisidega erinevat tüüpi veekogudes.

Kollane õngenöör – häguse vee jaoks

Kasutage kollast värvi õngenööri häguse veega veekogudes. Kollane õngenöör on veepinnal püüdjale paremini nähtav, aga samas häguses vees kollane õngenöör ei ole kaladele nähtav.

Kahjuks pole see värv selge vee jaoks parim ja isegi häguses vees võivad ettevaatlikumad kalad kollast õngenööri vältida. Samas näljased röövkalad keskenduvad hoopis landile ja ignoreerivad täielikult õngenööri ja selle värvi.

Roheline  õngenöör – universaalsemaid õngenööre värve

Kui otsite värvi, mida saab kasutada paljudes veekogudes, siis kasutage rohelist õngenööri. Roheline värv seguneb paljudes kohtades, isegi väljaspool vett ja vägagi efektiivne isegi kõige ettevaatlikumate kalade jaoks, nagu karpkala.

Rohelist värvi õngenöör on suurepärane võimalus mageveepüügiks looduses. Magevesi on tavaliselt rohelise varjundiga, nagu ka ümbrus ja seetõttu õngenöör hästi maskeeritud.

Äärmiselt selge ja puhta veega ning soolase veega veekogudes on roheline õngenöör vees hästi nähtav ja sellisel juhul tuleb mõelda muudele võimalustele.

Õngenöörid. Õngenööre on erinevat tüüpi - monofiil (tamiil), nöör ja fluorocarbon. Samuti on neid kõike erinevat värvi, aga milline õngenöör tuleks valida?

Läbipaistev õngenöör – selge vee jaoks

Merevees või äärmiselt selges magevees tuleks kasutada läbipaistvaid õngenööre. Need töötavad hästi paljudes tingimustes, kuid need on parimad, kui vesi on ka läbipaistev.

Läbipaistvad õngenöörid peegeldavad valgust peaaegu samamoodi nagu vesi ja sulanduvad ideaalselt. See valik sobib suurepäraselt ettevaatlike kalade jaoks.

Sinine õngenöör – merevee jaoks

Helesinine ja sinine õngenöör sobib suurepäraselt merevees kalastamiseks, sest värv on sarnane merevee värviga. Kui vesi pole täiesti läbipaistev, on sinine õngenöör parim valik. Muidugi saab alati mängida erinevate värvidega ja vaadata, mis kõige paremini toimib.


Muud tegurid, mida õngenööri valimisel arvestada


Saime teada, et õngenööri värv on olulin, kuid see ei ole ainus tegur, mis määrab, millist õngenööri valida. Siin on mõned näpunäited parima õngenööri valimiseks:

Õngenööri tüüp – tamiil, nöör või fluorocarbon

Kõigepealt tuleb otsustada, kas valida monofiil (tamiil), nöör või fluorocarbon.

Monofiil on veniv, kuid selle läbimõõt on suurem kui sama tugevusega nöör. Näiteks 0.14mm diameetriga monofiil tamiili tugevuse test on 2-3kg, aga sama jämedal nööril 8-10kg. Samas flurocarbon on kaladele vähem nähtavam, aga ei ole nii vastupidav.

Kõigil neil õngenööridel on palju erinevusi, omad plussis ja miinused ning enne valimist peaksite neid tundma õppima.

Olemasolev varustus

Rullidele mahub teatud pikkusega õngenööre. Ärge kunagi täitke neid üle, sest see põhjustab sõlmi ja sassi. Samuti pole mõtet väikesele rullile panna jämedat ja tugevat nööri, sest sellisel juhul ei pruugi rull ise pidada suure kala jõule vastu. Kõik peab omavahel sobima.

Õngenööri omadused

Õngenööri valikul tuleb arvestada läbimõõtu, purunemistugevust, painduvust, venivust, vastupidavust, ujuvust ja kulumiskindlust.

See sõltub asukohast, kalaliikidest, mida püüate püüda, ja isegi aastaajast. Kas teadsite, et mõned nöörid on valmistatud spetsiaalselt jääpüügiks?

Kui võrrelda jääõngenööri ja tavalist õngenööri, näete, et jääõnge on vähem nähtav, sellel on külmumist takistav spetsiaalne kate ja see toimib paremini külmades tingimustes. Tehke teadlik otsus, selle asemel, et täita pooli esimese suvalise õngenööriga.

Püügikoht

Mõned õngitsejad jätavad kulumiskindluse sageli tähelepanuta; kivistel kallastel ja umbrohtusel jõekaldal kala püüdmine aga pole sama.

Samuti kahjustab keskkond ja ka päike õngenööri ning seetõttu on ka UV-kindlus teine ​​oluline omadus. See ei ole sama asi, et püüda metsas järvel, kus alati on leida varjualune või kalastada väikesest paadist merel.


Kokkuvõte


Kui olete mõelnud, mis värvi õngenööri peaksite kasutama, siis nüüd saite vastuse. Pidage meeles, et õngenööri valimisel on kõige olulisemad tegurid veevärv ja valgus.

Lisaks arvestage ka nööri omadusi, mitte ainult õngenööri värvi, sest iga õngenöör ei sobi iga olukorra jaoks.

Ja pidage meeles, et õngenööridel on aegumiskuupäev. Olenevalt sellest, kui sageli neid kasutate või kui kaua nad on laos seisnud, muutuvad nende omadused ja aegunud õngenöör tuleks asendada uuega.


Korduma kippuvad küsimused


Kas kalad näevad värve ja õngenööri?
Jah. Kalad näevad värve ja õngenööri ning see, kuidas nad õngenööri näevad, sõltubki õngenööri värvusest.

Mis värvi peab olema õngenöör?
Õngenööri värv kui ka tüüp tuleb valida vastavalt veekogule

Mis värvi õngenöör valida?
Kollane õngenöör valida häguse vee jaoks, roheline sobilik enamikes veekogudes, läbipaistev selge vee jaoks ning sinine õngenöör merevee jaoks.

Milline õngenöör valida?
Saadaval on monofiil tamiil, nöör ja fluorocarbon. Monofiil on venivam, kui nöör, aga nöör vastupidavad. Fluorocarbon kõige vähme nähtava, aga kõige vähem vastupidavad. Tuleks valida vastavalt veekogule ja kalale, mida püütakse.

Sulle võib veel meeldida...