Millal algab kevadine särjepüük? Kuidas ja millega püüda särge?

Särg. Millal algab kevadine särjepüük? Kuidas ja millega püüda särge?
Särg. Millal algab kevadine särjepüük? Kuidas ja millega püüda särge?

Kevadine särjepüük algab koos kevadise särje kudemisega, mis juhtub reeglina aprillis ja mais, kui veetemperatuur on tõusnud üle 5 kraadi. Olenevalt kevadest võib särje kudemisaeg mõningal määral varieeruda. Soojematel kevadetel võib kudemine alata juba märtsi lõpus, külmematel kevadetel alles aprilli keskpaigas.

Sisukord:

  1. Millal püüda särge?
  2. Miks püütakse särge eelkõige kevadel?
  3. Kust püüda kevadist särge?
  4. Kuidas püüda kevadist särge?
  5. Särje püügikoha leidmine
  6. Korduma kippuvad küsimused

Millal püüda särge?

Esimesed märgid algavast särjepüügi hooajast saabuvad saartelt, eelkõige Saaremalt, sest  parvedena saabuvad siirdesärjed pressivad esimesena Saaremaa jõgede kudemisaladele, mis juhtub märtsi lõpus ja aprilli alguses. See on aeg, mil tuleks silmad ja kõrvad hoida avatuna, sirvida foorumeid ja Facebooki gruppe.

Kui esimesed särjesaagid on juba Saaremaa jõgedes saadud, siis läheb üks-kaks nädalat kuniks särg jõuab Eesti lääne – ja edelaranniku suurematesse jõgedesse ja sealt edasi lisajõgedesse. See on aeg, kui tuleks hakata heitma pilku jõgede kallastele, kas esimesed kalamehed on juba kohal, kuidas on saagid või hoopis ise särjeõnne proovida.


Miks püütakse särge eelkõige kevadel?

Särge püütakse eelkõige jäävabal ajal, aga kuna meredest jõgedesse kudema tulev siirdesärg on ablas, tuleb parvedes ja on marjast pungil, siis seetõttu kevadine särjepüük on ideaalne viis saada suurepärast voblakala, suhteliselt kerge vaevaga.

Saagid on rohked, kala on ilus ja suur. Kes ka marjakala eelistab ja soovib, siis kevadeti on marjakala väga palju. Peale kõike selle on kevad kuivatud särje (vobla) tegemiseks ideaalne aeg, sest ilmad on piisavalt jahedad ja tuulised, mis aitavad kaasa särje kuivamisele. Peale selle puuduvad putukad ja kahjurid, mis võiksid ohustada värskelt kuivama riputatud särgesid.

Ilmastik ja putukad on eriti tähtsad siis, kui särge kuivatakse koos sisikonna ja marjaga. Sel juhul kalas on niiskust rohkem ja niiskus püsib kauem, siis soojade ilmadega võib kala minna roiskuma või saastuda kärbsevastsetega. Varakevadel need probleemid puuduvad ja seetõttu kevadine aeg on parim aeg särjepüügiks kui ka särje kuivatamiseks.



Kust püüda kevadist särge?

MERELE PÄÄSUGA JÕED

Kevadiste siirdesärgede parved jõuavad esimesena Saaremaa jõgedesse. Kui särg on juba Saaremaa jõgedes, siis saagid on rikkalikud, sest kudev särg on väga ablas. Sealt edasi  jõuavad nädala-kahe pärast särjeparved juba Eesti lääneranniku ja – edelaranniku jõgedesse.

Sel ajal Kasari kui ka Pärnu jõgi on ideaalsed kohad särjepüügiks. Kuna Kasari – ja Pärnu jõe puhul on tegu suurte jõgedega, mis kevaditi on kiirevoolulised, siis ideaalsed kohad kevadsärje püüdmiseks on nende jõgede lisajõed. Kasari puhul näiteks Tuudi jõgi või Pärnu jõe puhul Reiu jõgi või Reiu ja Pärnu jõe ristumispaik.

Särje püügikoha leidmine ei tohiks olla raske, sest kui särg on juba jõgedesse pressinud, siis head särje püügikohad reedavad ära kallastel olevad kalurite hordid. Kuna voblafännidel on aastate pikkused särjepüügi kogemused, siis seetõttu nähes mitut kalamees kevadise merele pääsuga jõe kaldal, siis võib olla päris kindel, et tegu on väga perspektiivika särje püügikohaga.

SISEVEEKOGUD JA TAKISTUSEGA JÕED

Siseveekogud ja ka takistusega jõed, millel puudub otsene ligipääs merele või jõgedele, millel on pääs meredele (näiteks piiratud paisuga, joad, tammid jne), siis paraku siirdesärge nendest veekogudest ei leia. See ei tähenda, et särg ei ole sel ajal aplam.

Kuna ka siseveekogude särg kudemise ajal on aplam, siis aprilli keskpaik on ka nendes veekogude suurepärane aeg särjepüügiks. Erinevusteks on, et siseveekogud võivad jääkaane alt vabaneda natuke hiljem, kui jõed ja seetõttu ka särje kudemisaeg on selle tõttu natuke hilisem ja muidugi ei ole selliseid särjeparvesid, kui siirdesärje puhul.

Siseveekogudes (järved) tuleks püüda natuke madalamast kohast, koheselt rohu äärest, kuhu paistab rohkem päikest. Sel juhul see veekogu osa on natuke soojem ja soojemad veekogu osad sobivad särjele kudemiseks ideaalselt.


Kuidas püüda kevadist särge?

SÄRJE PÜÜGIKOHA LEIDMINE

Kevadine särjepüük ei erine oluliselt tavapärasest särjepüügist. Siirdesärje püügi puhul kõige suuremaks erandiks on tõenäoliselt see, et püügikohas tuleb kalaparve nimel võistelda mitmete või isegi kümnete konkurentidega, kes on samuti tulnud voblakala jahtima.

Jões korgiga püügil oleks hea, kui püügikoht oleks teistest kalameestest natukene eemal, sest nii saab korki allavoolu ujutades suurema ala “läbi kammida” ja nii ka suurema tõenäosusega särjeparve peale sattuda.

Teiseks proovida leida sopp, kus vool oleks aeglasem ja eelistatult paistaks päike, sest need on väga potentsiaalsed kohad, mida särjeparv rändel kasutab vahepealseks puhkuseks. Ja kui sellist kohta tabada, siis võib kindel olla, et parves leidub ikka keegi, kes söödastatud konksu aplalt haarab. Peale selle iga väljapüütud kala asemel võtab koha sisse uus puhkav kala ja sellise “kuldse” koha tabamisel pole harukordne kui järgemööda võib isegi mitmeid kümneid särgesi välja tõmmata.

Kolmandaks võimalusel kasutada peibutussöötasid, meelitamaks särjeparved soovitud kohta. Eriti tähtis on see siis, kui mõni kaldaäärne ridvakolleegist konkurent kasutab samuti sööta ja paraku nii meelitab kalad hoopis enda poole.

MILLEGA PÜÜDA SÄRGE?

Särjepüügil kasutada kõige tavapärasemat sööta, milleks on eelistatavalt kärbsetõuk või sõnnikuuss. Soovitavalt võtta kaasa mõlemat ja varuga, eriti kui ei kasutata spetsiaalseid peibutussöötasid. Samuti puruvana on väga hea sööt.

Särjepüük on efektiine nii korgi, põhjaõnge (tonka) kui ka feederõngega.  Viimaste, eriti feederõnge kasutada pigem laiematel jõgedel, kus on tähtis püügikaugus. Arvestada tuleb sel juhul ka voolu kiirusega ja selle põhjal valida raskused ja korviraskus. Kitsamatel jõgedel on parem korgiõng, mis ühtlasi toimib väga hästi ka laiematel jõgedel ja seetõttu korgiõng särjepüügil on alati kindla peale minek.

Kõigi kolmel püügiviisil tuleks püüda põhja pealt või väga põhja lähedalt – umbes 5 kuni 10 cm põhjast. Kui põhi on risune või põhjas on segav taimestik, siis mõned sentimeetrit risu või taimestiku pealt, aga see võib ühtlasi tähendada seda, et vähenevad ka võtud.

Kuna kevadine siirdesärg on ablas ja kevadised jõeveed tihti sogased, siis jõhvi värvusel ja jämedusel erilist vahet ei ole. Samuti ei ole erilist vahet, kuidas korgiõngel raskused asetatakse, kas hajali või kokku. Ainus, millele tuleks korgiga püügil rõhku panna, et kork oleks võimalikult täpselt tasakaalustatud, et märgata igat võttu.

Konksuks kasutada nr 10-14 suurusega konksu. Väga hästi sobib ka marmishka, mis päikesepaistelise ilmaga sogases vees võib läikega äratada särjeparve tähelepanu.



Mida teha,  kui särg ei võta?

Kevadine särjepüük jõgedes on väga aktiivne püük, sest kevadsula tõttu on jõed kiirevooluga ja risused ning korki kui ka põhjaõngega ja feederit tuleb järjepidevalt uuesti heita.

Kindlasti ei tohiks korki jätta nn. allavoolu lohisema. Kui kork on läinud allavoolu piisavalt kaugele, siis mitte jätta lohisema, vaid heita uuesti ülesse voolu ja pidevalt tsüklit korrata. Seda põhjusel, et särjeparved on pidevas liikumiseks ja lisaks korgi uued visked võivad näljaseid ja uudishimulikemaid kalasid kohale meelitada.

Samuti võimalusel kasutada peibutussööta või visata väikeste koguste kaupa lõigutud sõnnikuusse või terveid kärbsetõuke. Mistahes peibutussööda või muu lisatoidu viskamisel tuleks tähele panna, et särge ei tohi sel juhul toita, vaid ainult meelitada ehk koguses olgu mõistlikud.


KKK

Millal algab särjepüügi hooaeg?
Särjepüügi hooaeg algab reeglina aprillis ja lõppeb hilissügisel.

Kas särjepüügil on keeluajad?
Ei. Särge võib Eestis püüda aastaringselt.

Milline on särje alammõõt? Kui palju võib korraga püüda?
Särjel puudub alammõõt ja särjel puudub püügikoguse limiit.

Kus püüda särge?
Särg on esindatud Eestis väga paljudes veekogudes. Parim aeg on püüda kevadel siirdesärge.


Loe ka:


Tekkis lisaküsimusi särjepüügi kohta? On jagada oma kogemusi? Leidsid artiklist vea? Siis kirjuta julgelt foorumi särjeteemas.

Sulle võib veel meeldida...